Biblioteka w Tomaszowie Bolesławieckim

Tomaszów Bolesławiecki 100 (w Domu Kultury na piętrze),

tel.75/ 73 89 658 , e-mail : biblioteka.tomaszow@onet.eu

Czynna : czwartki i piątki w godzinach : od 11.00 do 18.00

Opiekun/bibliotekarka : Anna Kraśnicka

Historia
Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Bolesławieckim powstała w 1965 roku. Do 2001 roku była filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciborowicach. Siedzibę swą mieści w budynku Domu Kultury w Tomaszowie Bolesławieckim. W 2004 roku została powiększona i zajmuje obecnie powierzchnię około 90 m 2. Księgozbiór liczy 9500 woluminów. W tym znajduje się literatura popularnonaukowa, literatura piękna, przygodowa, obyczajowa, fantastyczna, bajki dla dzieci, lektury oraz księgozbiór podręcznikowy i czasopisma. Największy procent księgozbioru zawiera literatura piękna i popularnonaukowa.
Rocznie biblioteka obsługuje około 1100 czytelników. Wypożycza na zewnątrz 8500 woluminów i około 180 czasopism. Udostępnia na miejscu 950 woluminów.
Wśród 320 czytelników największą liczbę stanowią młodzież i osoby w wieku średnim.
W 2005 roku biblioteka otrzymała od Fundacji Ikonka 3 komputery, co zwiększyło liczbę czytelników.
Nasza biblioteka popularyzuje książkę i czytelnictwo organizując liczne konkursy, przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Tomaszowie Bolesławieckim. Organizowane są również pasowania na czytelnika klas pierwszych.
W bibliotece gościli m. in. : Danuta Wawiłow, Krzysztof Petek, Ludmiła Mariańska. Spotkania autorskie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników.


Biblioteka Publiczna w Warcie Bolesławieckiej powstała w 1949 roku. Mieści się ona obecnie w lokalu Domu Kultury w Warcie Bolesławieckiej. Zajmuje jedno pomieszczenie o powierzchni 60 m ². Na koniec 2007 roku posiadała księgozbiór liczący 15520 woluminów oraz 340 czytelników, którzy wypożyczyli 16360 książek i 720 czasopism.

Sukcesywnie gromadzony od początku powstania biblioteki księgozbiór, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb środowiska, pozwala w dużej mierze zaspokoić różnorodne potrzeby czytelnicze zarówno najmłodszych, jak i dorosłych czytelników. Posiada literaturę piękną, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zarówno polską, jak i zagraniczną, księgozbiór popularno-naukowy z różnych dziedzin wiedzy, lektury szkolne, opracowania literackie, wydawnictwa encyklopedyczne i słowniki oraz bieżące czasopisma z których można skorzystać na miejscu w bibliotece lub wypożyczyć je do domu.
Biblioteka organizuje różne formy pracy z czytelnikiem, takie jak :
wystawy, konkursy czytelnicze, konkursy rysunkowe, lekcje biblioteczne oraz spotkania autorskie. Biblioteka Publiczna prowadzi stałą współpracę ze Szkołą Podstawową im. W.S. Reymonta w Warcie Bolesławieckiej.
W bibliotece gościliśmy autorów książek : Wandę Chotomską, Ludmiłę Marjańską, Ewę Chotomską, Arkadiusza Niemirskiego, Krzysztofa Petek i Beatę Ostrowicką.
Biblioteka Publiczna udowodniła swą ponad półwieczną działalnością sens i potrzebę istnienia.

Skontaktuj się z nami

Gminne Centrum Kultury Warta Bolesławiecka
Warta Bolesławiecka 29b
59-720 Raciborowice Górne

  • dummy wew. 21 - Dyrektor

  • dummy wew. 23 - Biblioteka

  • dummy gckwartabol@op.pl

Istotne informacje