Letnie Warsztaty Dziennikarskie - wycieczka do Bolesławca

W czwartek, 25 lipca 2024 roku, grupa młodzieży z gminy Warta Bolesławiecka, uczestnicząca w Letnich Warsztatach Dziennikarskich wzięła udział w wycieczce do Bolesławca.

Pierwszym punktem było spotkanie w redakcji portalu i gazety Bolec.info. Młodzież poznawała tajniki pracy lokalnych dziennikarzy. Maja, Oliwka, Kuba i Marcin pytali członków zespołu redakcyjnego m.in o cechy dobrego redaktora, inspiracje na artykuły, charakter pracy redakcyjnej. W ciekawej rozmowie z Bernardem Łętowskim mogli dowiedzieć się także o wyzwaniach, jakim sprostać musi rzecznik prasowy. Wśród pytań pojawiły się również te, dotyczące fotografii, która stanowi ważny obszar działalności twórczej i jedną z pasji redaktora.

Następnie grupa udała się do Bolesławieckiego Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Pracownicy tej instytucji przygotowali dla młodzieży teczki z aktami dotyczącymi przodków uczestników zajęć. Wśród dokumentów były m.in. powojenne akty osiedleńcze, akty nadania ziem, a także późniejsze życiorysy, dołączane do akt osobowych w zakładach pracy. Młodzież zwiedzała kolejne piętra archiwum, gdzie w specjalnych szafach przechowywane  są pudełka z aktami oraz mapy i plany.

Na zakończenie grupa udała się na lody, gdzie podsumowała wycieczkę, omówiła plany na kolejne zajęcia oraz stworzyła powyższy tekst.

Serdecznie dziękujemy za odkrycie tajników swojej pracy zespołowi redakcji Bolec.info: Bernardowi Łętowskiemu, Kazimierzowi Marczewskiemu, Patrycji Kozak, Darkowi Gołębiewskiemu oraz pracownikom Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu: Oldze Hałat i Annie Puk.